TŘI MINUTY PRO SEBE
Malými kroky k velké pohodě
3dílný online mini workshop ZDARMA
22.–24. 11. 2024
Jak často slýcháte nebo dokonce sami používáte věty typu: Tys mě ale vytočil. Jsem kvůli tobě smutná. Nechtěj mě naštvat. Podívej, holčička teď kvůli tobě pláče. Když to neuděláš, budu hrozně nešťastná. A podobně. Řekla bych, že docela často. Možná každý den. Jako by naše štěstí a spokojenost byly v rukou ostatních, ne v našich.
Zvlášť když zažíváme nějaké nepříjemné pocity, máme tendenci z nich vinit ostatní, okolnosti, život… Kohokoliv, jen ne sebe. Proč bychom taky měli hledat původ naší nespokojenosti u sebe? Vždyť nikdo přece nechce být nešťastný dobrovolně. Leda by byl padlej na hlavu. Takže…
NEBO JE TO JINAK A…?
Všechny tyhle situace, kdy „mě někdo rozčílí“ jsou jen spouštěčem mojí blbé nálady, ne příčinou. Osoby, které ze své nepohody obviňuju, ani v nejmenším nemůžou za to, jak se cítím. Můžou za ně programy, které jsem si v průběhu života osvojila a podle kterých hodnotím sebe i ostatní. Mám je uložené v hlavě a spustí se jako gramofonová deska pokaždé, když se objeví nějaký spouštěč, který mám s daným programem spojený.
Co to je za programy? Tak třeba:
Takových přesvědčení a programů jsme si za život osvojili desítky, možná i stovky. Určitě máte nějaké svoje, se kterými se potýkáte. Tyhle programy v nás pak vzbuzují různé pocity a emoce, ze kterých viníme ostatní (sousedku, děti, manžela…). Ve skutečnosti fungují všichni ti, které obviňujeme, jen jako spouštěče, které nám něčím, co udělají nebo řeknou, nastartují náš zautomatizovaný program. Pokud si ale tohle uvědomíme, můžeme začít zkoumat, jaké programy nás blokují a v jakém směru potřebujeme přeprogramovat, aby nám bylo líp.
JAKMILE SE MI NĚJAKÝ PROGRAM PODAŘÍ ROZPOZNAT, MŮŽU SE ZAČÍT POKOUŠET HO PŘEPSAT. TAKŽE…
Jako příklad si uveďme ještě jednu modelovou situaci (spouštěč), na které je myslím hezky vidět, jak jsou naše reakce a emoce ovlivněné různými faktory. Představte si, že…
DÍTE ROZBIJE TALÍŘ.
Reakcí může být nepřeberné množství:
A teď si zkuste představit, jak se vaše reakce změní, když…
Nikdy nejde jen o situaci samotnou, roli hrají i různé proměnné, ale v neposlední řadě naše mysl a programy v ní uložené.
Je zajímavé, že někdy může být samotný spouštěč imaginární, tedy, že se nám zdá, že někdo něco udělal, řekl nebo se nějak zatvářil, to nás rozohní, ale pak zjistíme, že to bylo všechno jinak. A pak je nám ještě trapně, že jsme tak prožívali něco, co vlastně nebylo reálné. Jenže takhle odtržené od reality jsou vlastně všechny naše prožitky. Jsou totiž řízené těmi našimi programy, vůbec ne tím, co kdo v našem okolí dělá nebo říká.
Takže kdo je zodpovědný za to, jak se cítím?
JÁ A JENOM JÁ.
Každý máme svůj život ve svých rukou a je jen na nás, jak ho prožijeme a jak se u toho budeme cítit. Každou chvíli, každý den. Můžeme ho prožít buď nevědomě, ve vzteku, ublíženosti, pohrdání… anebo vědomě odkrývat programy, kvůli kterým se cítíme špatně, a postupně se propracovávat ke šťastnějšímu a spokojenějšímu prožívání každé chvíle.