TŘI MINUTY PRO SEBE
Malými kroky k velké pohodě

3dílný online mini workshop ZDARMA
22.–24. 11. 2024

Jak začít s otužováním?

S koncem léta mám vždycky nutkavou potřebu propagovat ve svojí sociální bublině přínosy otužování, protože zrovna konec léta je ideální doba s otužováním začít. Otužování představuje jeden z největších milníků v mém životě a jeho přínosy pro zdraví a psychiku mám vyzkoušené sama na sobě.

O tom, proč se otužovat a co ti otužování může přinést, si můžeš přečíst v tomto článku. Dnes se s tebou chci podělit o několik praktických tipů, jak s otužováním začít, když už ses rozhodla, že do toho chceš jít a vyzkoušet otužování na vlastní kůži.

Vánoční koupačka 2022
  1. Najdi si parťáka

Zvlášť pokud víš, že nemáš silnou vůli a že bys to při prvním pochmurném dni vzdala, doporučuju najít si parťáka, který bude chodit s tebou a budete se vzájemně podporovat. Udělej si z otužování pravidelný rituál. Já chodím s kamarádkou a jsou to pro nás obě chvíle, na které se celý týden těšíme, protože necháme děti doma s partnery nebo s prarodiči, projdeme se do přírody a pokecáme u toho.

  1.  Mentálně se připrav

První kontakt se studenou vodou je pro tělo šok a náš nervový systém v nás přirozeně vyvolává sympatickou reakci (útěk). Proto je třeba se připravit a naladit nervový systém na parasympatický klid. Můžeš si třeba zavřít oči a celý proces si vizualizovat. Klidně a dlouze dýchej a představuj si, jak lezeš do vody. Jak je studená, ale ty víš, že ti nic nehrozí, protože si tvoje tělo dokáže udržet svou teplotu. V klidu jdeš dál, až se celá ponoříš. Pořád klidně dýchej a prociťuj klid, i když tě v představě obklopuje studená voda. Pak si představ, jak z vody pomalu vylézáš a jak skvělý pocit ze sebe máš. Možná to zní neuvěřitelně, ale pomocí takové vizualizace dokážeš mozek ošálit a vytvořit v něm nové nervové spojení, kdy bude mít chlad spojený s klidem a pocitem bezpečí.

Koupání v zimě má nenahraditelnou atmosféru.
  1. Dýchej

Dech je při otužování klíčový a nepostradatelný pomocník. Nikdy během otužování nezadržuj dech, neustále se soustřeď na klidný a hluboký dech nosem. První krok do vody udělej s výdechem. Až budeš mít vodu zhruba do pasu, můžeš se zastavit a opět s výdechem si ve vodě podřepnout, aby ses ponořila ideálně až po krk. Celou dobu klidně a zhluboka dýchej. Pokud se ti nedaří dech zklidnit, zkus brumendo, což je budhistické Óm bez „ó“.

  1. Nespěchej

Ve vodě se snaž vydržet tak dlouho, dokud se tělo neadaptuje na okolní teplotu a ty nepřestaneš mít nutkavou potřebu z vody vylézt. V tu chvíli totiž termoregulace proběhla, jak měla, a dál není třeba ve vodě setrvávat. Obvykle to trvá něco kolem dvou minut, ale ze začátku se do toho vůbec nemusíš tlačit. Pokud tě představa, že se do studené vody noříš celá, děsí, nemusíš hned nořit celé tělo, napoprvé začni klidně jen nohama a rukama. Ale pořád u toho klidně dýchej. Příště už tam vlezeš celá. 😉

Při otužování bývají nohy a ruce nejslabší článek, proto je dobré je zvykat postupně.
  1. Zahřej se

Hned jak vylezeš z vody, začni se jemně zahřívat. Ideální je pozice jezdce na koni, kdy nohy rozkročíš na šíři větší než je šíře ramen a hodně pokrčíš kolena. Ruce můžeš spojit před hrudníkem a tlačit dlaně proti sobě. Zhluboka dýchej. Cílem je, aby se tělo zahřálo zevnitř. Jakmile ti přestane být zima, osuš se a obleč. Pak si můžeš dát trochu teplého (ne horkého) čaje. Bezprostředně po koupání se nechceš skokově zahřát enormním skákáním, běháním nebo alkoholem, protože tím by sis roztáhla cévy a studená krev z rukou a nohou by se ti nahrnula do trupu rychleji, než by se stihla ohřát, takže by ti paradoxně byla ještě větší zima.

  1. Respektuj tělo

Otužovat bychom se měli jen v plném zdraví. Neotužuj se, když jsi nachlazená. Nech raději tělo odpočívat, ať může plně využít veškerou energii na zotavení se z nemoci. Do ničeho se netlač, naslouchej tělu. Také pokud se s něčím dlouhodobě léčíš, konzultuj otužování s lékařem.

Moje milované Poděbrady.

Jako s každým novým návykem je důležitá pravidelnost. Tudíž je vhodné koupání venku doplnit studenými sprchami doma. Případně lze sprchu využít, když si na koupání venku hned napoprvé netroufáš.

TAKŽE JAK NA OTUŽOVÁNÍ DOMA?

  • Začni klidně jen pár vteřinami a postupně dobu pod studenou sprchou prodlužuj.
  • Stejně tak teplotu vody není třeba do začátku nastavovat na nejnižší možnou. Otužování začíná už při 16 °C, takže pokud tu nejvíc studenou vodu nezvládáš, snižuj teplotu postupně. Po každém sprchování sniž teplotu o trochu víc, až se dostaneš na minimum, co tvoje domácí sprcha nabízí.
  • Začni končetinami, nezapomeň ani na chodidla a dlaně. Postupně přidávej trup a na konec i obličej, případně i hlavu.
  • Dech je polovina úspěchu. Nikdy dech nezadržuj.  Soustřeď se na klidný, hluboký dech nosem. Každý přechod na další část těla spoj s výdechem. Jde to pak o moc snáz.

Doufám, že ti článek dodal odvahu otužování vyzkoušet. Opravdu to stojí za to! Pokud máš nějaké otázky nebo pochybnosti, klidně se mi ozvi. Když budu znát odpověď, ráda poradím, případně odkážu na zkušenější. 😉

Otužování zdar!

Veru ❤️

Propojuji kouzlo svobodného tance s hloubkou vědomého dechu, abych podpořila ženy na jejich cestě mateřstvím. Pomáhám jim objevit a přijmout svou (ne)dokonalost i vnitřní sílu, aby žily život v radosti a lehkosti. Proto tvořím Taneční dýchánky, ve kterých se společně propojíme se svým dechem a tělem a vydáme se na cestu sebepoznání a seberozvoje. Vyzkoušet Taneční dýchánek zdarma můžeš zde.>> Můj příběh si přečtěš zde.>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů